Meble szatniowe

W każdej szkole szatnia pełni bardzo ważną funkcję. To miejsce, które nie tylko służy do zostawiania obuwia zmiennego i kurtek uczniów, ale także często bywa miejscem integracji dzieci przed i po zajęciach szkolnych. Zdarza się, że to szatnia jest dla nich punktem spotkań, konsultacji i narad nad absorbującymi ich sprawami, dlatego powinna być zaprojektowana nie tylko jako przestrzeń do przechowywania ich ubrań i butów, ale także jako przyjemne miejsce do przebywania. W skład mebli w szatni powinny wchodzić nie tylko same wieszaki i szafki, ale także część do siadania w trakcie przebierania się lub miejsce do odłożenia ciężkich plecaków i innych rzeczy, które uczeń może mieć ze sobą. W szatni o wiele łatwiej się poruszać, jeśli jest wyposażona w jakąś ławkę — można na niej postawić rzeczy, żeby nie pobrudziły się zostawione na podłodze, lub można usiąść, żeby w komfortowych warunkach zmienić swoje buty zewnętzrne na obuwie zmienne..

Szafki do szatni — czy ich wygląd ma znaczenie?

Wygląd szatni i to, jak prezentują się meble do szatni, to często pierwsze, co uczniowie zobaczą tuż po przyjściu do szkoły. Właśnie przez to zainwestowanie w estetyczne i kolorowe meble może ich odpowiednio nastroić do czekających ich lekcji i zajęć. Jeśli przestrzeń w szatni będzie żywa i skomponowana z różnych odcieni, wpłynie pozytywnie na ich kreatywność. Wygląd to jednak nie wszystko. Szafki do szatni muszą być właściwie skonstruowane, solidne i funkcjonalne, a do tego odpowiednio pojemne. Jeśli meble szatniowe to jedyne szafki, jakie uczniowie mają do dyspozycji, dobrze by było, gdyby były większe, umożliwiające pozostawienie w nich butów na zmianę lub cięższych przedmiotów, których uczeń nie potrzebuje w ciągu całego dnia w szkole. Szatnia powinna być miejscem praktycznym, a nie tylko pokojem pełnym wieszaków. Mimo to uczniowie nie powinni zostawiać cennych przedmiotów w szafkach bez solidnego zamknięcia na klucz lub innej wersji zamka zabezpieczającego.

Meble do szatni — co powinny pomieścić?

Uczniowie często przychodzą do szkoły bardzo wcześnie, a więc muszą mieć ze sobą odpowiednią ilość ubrań wierzchnich, żeby nie zmarznąć po drodze. Dobrze zaprojektowane r powinny mieć odpowiednią ilość wieszaków dla każdego ucznia; taką, która pomieści nie tylko kurtki i płaszcze, ale także obuwie zmienne, szaliki, czapki i dodatkowe swetry. Jeśli w szkole pojawia się problem z ogrzewaniem, dobrze jest zaplanować dla każdego ucznia więcej niż tylko jeden wieszak na ubrania. Każdy uczeń powinien mieć miejsce na zawieszenie dodatkowego swetra, który może założyć na chłodniejsze dni.

Meble szatniowe — co się przydaje w szatni szkolnej?

Większa ilość wieszaków może spełniać też inne funkcje. Szatnia może być dobrym miejscem na przechowywanie stroju na zajęcia wychowania fizycznego, tak żeby uczeń nie musiał nosić ich w swoim plecaku lub przenosić z klasy do klasy. Trzymanie stroju w innym miejscu niż drugie śniadanie, zmniejsza ryzyko przypadkowego zamoczenia ubrania napojem. Ten problem rozwiązuje możliwość zostawienia ubrania na zmianę na wieszaku w szatni.

Do czego jeszcze mogą się przydać szafki w szatni?

Szatnia to dobre miejsce także do pozostawiania odzieży wykorzystywanej przy konkretnych warunkach atmosferycznych, dlatego każda szatnia powinna mieć przestrzeń idealną na parasole i odzież przeciwdeszczową. Jeśli uczeń będzie miał możliwość rozwieszenia przemokniętych ubrań w szatni, może liczyć na to, że do końca zajęć odzież wierzchnia zdąży wyschnąć. Meble do szatni powinny służyć przede wszystkim uczniom, tak żeby żadne nieprzyjemne niespodzianki pogodowe ich nie zaskakiwały. W szatni zimą i jesienią, kiedy obowiązuje obuwie zmienne, powinny też wyschnąć buty przemoczone w śniegu. Żeby to się stało, uczniowie potrzebują miejsca, żeby móc je wysuszyć i mieć gdzie je odłożyć. Warto tak rozplanować meble szatniowe, żeby nie stworzyć pozytywną i praktyczną przestrzeń dla każdego dziecka, które będzie z niej korzystało. 

Zobacz pozostałą ofertę Mextra School: