Szafy i regały szkolne

Placówki szkolne i przedszkolne to miejsca, w których zarówno uczniowie, jak i nauczyciele spędzają większość swojego dnia. To, w jaki sposób ta przestrzeń zostanie wyposażona i rozplanowana, ma bezpośredni wpływ na ich komfort, poczucie bezpieczeństwa i ogólną jakość doświadczenia edukacyjnego. Każda sala powinna być urządzona tak, aby jak najlepiej przysłużyć się wszystkim osobom w niej przebywającym, a szafy szkolne mają na funkcjonalność przestrzeni ogromny wpływ. Jeśli w sali będzie ich zbyt mało lub będą źle przystosowane do warunków szkolnych, mogą źle wpływać na organizację całych zajęć. Godzina lekcyjna to zaledwie 45 minut, każdy nauczyciel powinien wykorzystać ten czas w jak najlepszy sposób. Odpowiednie rozłożenie pomocy naukowych i niezbędnych materiałów edukacyjnych jest kluczowe. Każda z nich powinna mieć swoje miejsce, a odnalezienie ich nie powinno zajmować zbyt wiele czasu. Do tego przydadza się dobre regały szkolne.

Regały dla szkół — dobra organizacja i bezpieczne przechowywanie

Szkoła to przede wszystkim miejsce do nauki dla tysięcy uczniów, w którym każdy z nich powinien się czuć komfortowo. Regały, a także inne elementy wyposażenia klas, powinny być solidne i wytrzymałe, przystosowane do większych ciężarów. Na półkach mogą znajdować się różne akcesoria, także te większe, więc mebel musi udźwignąć również solidniejsze obciążenie. W zależności od tego, jakie zajęcia odbywają się w danej sali, szafy szkolne muszą pomieścić mikroskopy, skamieliny lub ciężkie encyklopedie, dlatego regały szkolne wymagają konkretnej, solidnej konstrukcji. Klasy bywają uniwersalne, a to oznacza, że regały szkolne muszą pełnić różne funkcje i być bardzo pojemne. Zdarza się, że regały dla szkół muszą pomieścić zarówno teczki i prace uczniów, jak i zestaw materiałów dydaktycznych z innych przedmiotów.

Szafy dla szkół — lepsze są półki otwarte czy zamknięte?

Istnieją różne szafy szkolne — takie z zamkniętymi półkami, z otwartymi i takie, które składają się zarówno z przestrzeni zamkniętych, jak i otwartych. Stworzenie odpowiednich warunków do nauki i skupienia się w trakcie lekcji jest kluczowe i to, jakie szafki zostaną w klasie zainstalowane, również na to wpływa. Regały dla szkół powinny być nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne i pojemne. Jeśli przedmioty, które odbywają się w danej klasie, wymagają pomocy wizualnych, wtedy lepiej sprawdzą się szafy dla szkół z półkami otwartymi. W takim wypadkuh zarówno nauczyciel, jak i uczniowie są w stanie w każdej chwili sięgnąć po pomoc naukową lub narzędzia edukacyjne. Takie regały mają też swoje minusy. O wiele łatwiej ukraść z nich szkolne wyposażenie, szybciej też zbiera się na nich kurz niż na szafkach zamkniętych. Jeśli klasa nie znajduje się pod stałym nadzorem nauczyciela, lepiej nie zostawiać na nich cennych przedmiotów. Otwarte półki są za to dobrym miejscem na ustawienie książek, encyklopedii i innych istotnych papierowych dokumentów.

Regały dla szkół zamykane i z szufladami

Nie zawsze otwarty regał w klasie jest dobrym wyborem. Zdarza się, że część wyposażenia szkolnego dobrze jest umieścić w szafkach zamykanych, albo takich posiadających półki zarówno zamknięte, jak i otwarte. Modele zamykane szaf szkolnych dobrze się sprawdzą do przechowywania rzadziej używanych pomocy dydaktycznych, a także prac uczniów i dokumentów. Niektóre szafy dla szkół wyposażone są także w szuflady, oferujące dodatkowe, funkcjonalne możliwości organizacji niezbędnych przyborów.

Które regały szkolne wybrać?

Kompletując w klasie regały dla szkół, dobrze jest wybrać zróżnicowane modele, które się wzajemnie uzupełniają. Jeśli klasa, do której wyposażenie jest poszukiwane, jest klasą uniwersalną i odbywać się będzie w niej wiele różnych przedmiotów, warto wybrać regały zarówno z półkami otwartymi, jak i zamkniętymi. Jeśli wskazana klasa z założenia ma być tylko specjalistyczna i będzie klasą jednego lub dwóch przedmiotów, warto przeanalizować jakie pomoce dydaktyczne powinny się w niej znajdować i to właśnie pod nie zaprojektować przestrzeń, odpowiednio obliczając wcześniej rodzaj i ilość potrzebnych półek.

Zobacz pozostałą ofertę Mextra School: